Vállalkozói negyed kezdőlap

Szavazás

Twitter

Az ellenállhatatlan webszövegek titkai

Legfrissebb


Vállalkozói Világ

Címkék: agrár, alma, Szabolcs

2010.07.29 16:21:00 - MTI

Küldés e-mailben Nyomtatás Betuméret növelés Betuméret csökkentés

Csúfos a helyzet a szabolcsi almásokban

Az almát sem kímélte az elemi károk sorozata: az időjárás miatt a tavalyhoz képest huszonöt-harminc százalékos terméskieséssel, valamint jelentős minőségromlással lehet számolni a Szabolcs-Szatmár-Bereg megye ültetvényein - közölte Mátyás László, a térségi Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal vezető falugazdásza.

A legnagyobb gondot az óriási mennyiségű csapadék okozta, aminek következtében a gyümölcsösöket nem tudták időben permetezni a gazdálkodók, s az aktuális növényvédelmi munkálatokat sem mindig sikerült időben és hatékonyan elvégezni. Emiatt a varasodás olyan mértékű lett, hogy az érintett a területeken étkezési alma nem lesz - ismertette a szakember.

Mátyás László szerint tovább rontották a helyzetet az évközi szél- és jégviharok, amelyek nem kímélték a gyümölcsösöket és a szántóföldi növénykultúrákat. Téli almából jelentős, a korábbi évhez képest harminc százalékos hozamkieséssel kell számolni, ráadásul a minőség is "katasztrofálisan gyenge". A falugazdász úgy látja: inkább az intenzív ültetvényeken van minőségi alma, de ez nem lesz több mint az összmennyiség tizenöt, maximum húsz százaléka. A fennmaradó hányadnál csak a léalmakénti feldolgozás elképzelhető. Óvatos becslések szerint százkilencven-kétszázezer tonna körüli lesz az idei várható megyei össztermés, ami tizenkét-tizenhárom tonna hektáronkénti átlagmennyiségnek felel meg - fogalmazott.

mti

A szakember elmondta: három évvel ezelőtt huszonkétezer hektár körül alakult a téli alma termőterülete Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. A rendkívül rossz értékesítési lehetőségek miatt ez jelentős mértékben lecsökkent; a nyilvántartás szerint jelenleg 15.600 hektáron terem a gyümölcs a megyében. Mátyás László szerint viszont a csökkenés pozitív eredményeket is hozott: olyan hagyományos és nem utolsósorban elhanyagolt, régi ültetvényeket is kivágtak, amelyek rossznak mondható, hektáronként tíz tonna alatti átlagterméseket produkáltak. Kiemelte: ezek fenntartása gazdaságtalan, tekintve azt, hogy az összes étkezési alma mennyiségnek nyolcvan százalékát a hétezer-ötszáz hektár nagyságú, korszerűen művelt intenzív ültetvények adják.

Mátyás László hangsúlyozta: a várható idei felvásárlási árakról még nem alakult ki egységes álláspont, egyéni vélemények szerint tizenöt-húsz forintos kilónkénti léalma ár várható, ami a tavalyi szezon kezdetén még tizenegy forint volt. Egyelőre úgy tűnik, hogy a feldolgozók elmozdulnak a tíz forint körüli árról, s magasabb árat kalkulálnak. A falugazdász szerint további nyitott kérdés, hogy az olcsó kínai sűrítmény milyen mértékben jelenik meg az európai piacon, ami a korábbi tapasztalatok szerint nagy hatással van a hazai árképzésre is.

Mondja el a véleményét Ön is!

Hozzászólások - 1 hozzászólás

Szólj hozzá Te is!

Név:

Kötelező

E-mail:

Kötelező, nem jelenik meg

Hozzászólás:
Milyen nap van ma (pl: hétfő)?

kisfröccs1 2010. július 29. csütörtök, 18:17

Most meg az a baj hogy volt eső? Jó lenne eldönteni mi kell nekik? Tavaly nagy volt a szárazság, tavalyelőtt a tavaszi fagyok stb..... Nincs nekik egy olyan évük amire azt mondják hogy JÓ ÉV volt és a TERMÉS is JÓ. Tavaly nekem is elverte a jég a szőlőt, nem sírtam én sem. Kb 15% maradt meg. Ez a növénytermesztés. Menjenek el egy gyárba napi 8 órába és kész. A gyár teteje talán nem ázik be.

Kérdezze szakértőinket!

Dr. Egerszegi TamásDr. Egerszegi Tamás

Egerszegi Ügyvédi Iroda
ügyvéd, vezető

Lukász Helga, Szombati OrsolyaLukász Helga, Szombati Orsolya

Profonte Management Akadémia
értékesítés, ügyfélkezelés

Balogh-Celebrini TivadarBalogh-Celebrini Tivadar

emtrek Kft.
cégfejlesztési konzulens, coach

Török AntalTörök Antal

iparjogvédelmi igazságügyi szakértő, mediator

Dr. Badacsonyi TamásDr. Badacsonyi Tamás

pályázati szakértő, NLC Tanácsadói Csoport Kft., ügyvezető



Online tanfolyam


Keresés

digibiz.hu
Keleti és nyugati online óriások Szófiában Keleti és nyugati online óriások Szófiában Október 26-27-án rendezték meg a WebIt Expo nevű innovációs kiállítást,...

Hírlevél

Iratkozzon fel heti hírlevelünkre!

Tudta-e Ön?

hogy a bíróság a foglalkoztatott kérésére is gyakran minősíti munkaviszonnyá a vitás jogviszonyt?
Figula Figula Ifjabb Figula Mihály a befektetett munkának, egyedi borainak és az ismertségnek tudja be sikerét.

Címketár

vállalkozó (322), kkv (316), agrár (269), magyar (255), fejlesztés (208), adó (205), támogatás (196), pályázat (191), pénz (183), APEH (179)

CÍMKETÁR »