Vállalkozói negyed kezdőlap

Szavazás

Twitter

Belépés

Az ellenállhatatlan webszövegek titkai

Legfrissebb

Ingyenes fogászati szűrés

Munkaügy

Címkék: munkaadó, munkavállaló, felmondás, törvény, per, pénz

2009.11.17 12:01:00 - dr. Farkas Katalin

Küldés e-mailben Nyomtatás Betuméret növelés Betuméret csökkentés

Ingyen perelhetnek a keveset keresők

Január elsejétől ismét költségek nélkül pereskedhetnek a munkavállalók, a napokban elfogadott törvénymódosítás értelmében. A könnyítés nem általános jellegű, csak a kisebb keresetűeket érinti. Az új szabály bevezetése újabb kötelezettséggel jár a munkáltatók számára is.

A parlament a gazdasági társaságokra, cégeljárásra és végelszámolásra vonatkozó törvénymódosításba rejtve fogadta el a munkavállalói költségkedvezmény névre keresztelt, perjogi könnyítésekről szóló rendelkezéseket.

A munkaviszonnyal kapcsolatos per tavalyig tárgyi költségmentes eljárás volt. Ez azt jelentette, hogy a per tárgyára tekintettel járt a költségmentesség, azaz a munkavállalónak nem kellett sem az illetéket, sem az eljárással kapcsolatos egyéb költségeket (szakértői díjakat, tanúk díját) megfizetnie. A munkáltatók ekkor sem voltak könnyű helyzetben, hiszen nekik, pervesztességük esetén, annak arányában kellett viselniük a per költségeit is.

MTI
Csak a mentességet kérvényező rászorulók úszhatták meg a perköltséget

2008 elején a helyzet jelentősen változott, a munkaviszonnyal kapcsolatos pereket kivették a költségmentes eljárások köréből. Helyette a peres félként fellépő munkavállalóknak tárgyi költségfeljegyzési jogot biztosítottak. Ez azonban csupán azt jelentette, hogy a per megindításakor nem kellett leróni az illetéket, illetve megfizetni az eljárás során felmerülő különböző díjakat, mivel azokat az állam előlegezte meg. A per végeztével esetleg vesztesen távozó dolgozónak azonban a nyakába varrták a per költségeit. E kötelezettség alól csak az arra rászorultak menekülhettek meg, személyes mentességet kérvényezve. A közvélemény annak idején felháborodott az új rendszer bevezetésén, aminek jogosságát feltehetőleg a jogalkotó is belátta, így januártól ismét változik a helyzet.

Tapasztalatok szerint a kedvezményrendszer átalakítása a munkaügyi jogviták rendezése során nem biztosította teljes körűen a munkavállalói igényérvényesítéshez szükséges feltételeket. Annak érdekében, hogy a perköltségviselés kockázata ne lehetetlenítse el a jogos munkavállalói igények bírósági úton történő érvényesítését, a munkavállalók alacsonyabb jövedelmű csoportjai számára most sajátos költségkedvezményt biztosítottak, nehéz egzisztenciális helyzetű állampolgárok számára is biztosítva a pereskedés lehetőségét - derül ki a törvénymódosítás szakmai indokolásából.

Vnegyed - Tóth Sándor Péter
Átlagkereset alapján kaphatunk költségkedvezményt januártól

A januártól érvénybe lépő, úgynevezett munkavállalói költségkedvezmény azt a munkavállalót illeti meg, akinek a perrel érintett, azaz a per alapjául szolgáló munkaviszonyából származó átlagkeresete egy bizonyos mérték alatt marad. Ezt a kereseti határt csak a későbbiekben "lövik be", külön jogszabály révén. Az új típusú költségkedvezmény a per egész tartamára biztosítja a jogosult számára a korábban a tárgyi költségmentesség alapján egyébként járó kedvezményeket (illeték, bizonyítási eljárással kapcsolatos díjak alóli mentesség). Az átlagkereset mértékét azonban fel kell tüntetni a keresetlevélben. Fontos tudni, hogy ez utóbbi kötelezettség, azaz a dolgozó átlagkeresetének feltüntetése a felperesként fellépő munkáltatót is terheli, azaz az általa indított perek keresetlevelében is meg kell jelölni az érintett dolgozó átlagkeresetét. A foglalkoztatók helyzete azonban a jövőben sem változik, hiszen a költségkedvezményt csak az alkalmazottak érvényesíthetik.

Mondja el a véleményét Ön is!

Hozzászólások - 0 hozzászólás

Szólj hozzá Te is!

Név:

Kötelező

E-mail:

Kötelező, nem jelenik meg

Hozzászólás:
Milyen nap van ma (pl: hétfő)?

Top KH

Kérdezze szakértőinket!

Dr. Egerszegi TamásDr. Egerszegi Tamás

Egerszegi Ügyvédi Iroda
ügyvéd, vezető

Lukász Helga, Szombati OrsolyaLukász Helga, Szombati Orsolya

Profonte Management Akadémia
értékesítés, ügyfélkezelés

Kalmár ZoltánKalmár Zoltán

Iroda.hu Kft.
kereskedelmi ingatlanos szakértő,
ügyvezető igazgató

Balogh-Celebrini TivadarBalogh-Celebrini Tivadar

emtrek Kft.
cégfejlesztési konzulens, coach

Török AntalTörök Antal

iparjogvédelmi igazságügyi szakértő, mediator

Dr. Badacsonyi TamásDr. Badacsonyi Tamás

pályázati szakértő, NLC Tanácsadói Csoport Kft., ügyvezető



Online tanfolyam


Keresés

digibiz.hu
A hét top felvásárlásai A hét top felvásárlásai A hét nem éppen kis meglepetéseket hozott a felvásárlások terén. A Cisco-ról az a hír...

Hírlevél

Iratkozzon fel heti hírlevelünkre!

Tudta-e Ön?

hogy Székelyföld tárt karokkal várja a magyar befektetéseket: az ottani cégvezetők az ajánlják, a magyar üzemek egy részét telepítsék át a szomszédba?
Múzsakörkép Múzsakörkép A leggyönyörűbb és kevésbé mutatós színésznők is adhatnak ihletet.

Címketár

vállalkozó (322), kkv (316), agrár (269), magyar (255), fejlesztés (208), adó (205), támogatás (196), pályázat (191), pénz (183), APEH (179)

CÍMKETÁR »