Vállalkozói negyed kezdőlap

Szavazás

Twitter

Az ellenállhatatlan webszövegek titkai

Legfrissebb


Vállalkozói Világ

Címkék: alkalmazott, kormány, munkahely, változás, vállalkozó

2008.07.17 10:41:00 -

Küldés e-mailben Nyomtatás Betuméret növelés Betuméret csökkentés

Módosulhatnak az alkalmi munkavállalás szabályai

A kormány az alkalmi munkavállalói könyves (AM-könyves) foglalkoztatás szabályainak változtatását tervezi. A módosítási javaslatokat szeptemberben nyújtják be a parlamentnek, az új szabályozás jövő év január elsejétől lépne életbe - mondta Székely Judit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára.

Húsz százaléknál is magasabb az olyan cégek aránya, amelyek AM-könyvvel rendelkező munkavállalókat foglalkoztatnak. Ezek a vállalkozások gyakran hiányos nyilvántartást vezetnek, illetve számos szabálytalanságot követnek el - fejtette ki a szakállamtitkár.

Az új szabályozás egyszerűsítené az adminisztrációt, többek között megszüntetné a papíralapú nyilvántartást és bevezetné az elektronikus bejelentési kötelezettséget. Különösen a tavaszi-nyári hónapokban (márciustól szeptember végéig) nő meg az idényjellegű munkák miatt az AM-könyvvel dolgozók száma.

Megszüntetnék a papíralapú nyilvántartást

Az idegenforgalomban és a mezőgazdaságban magas azon cégek aránya, amelyek nagyobb számban foglalkoztatnak alkalmi dolgozókat, munkásokat. Az idegenforgalomban a vállalkozások mintegy felére, míg a mezőgazdaságban hozzávetőleg negyven százalékára jellemző, hogy a szezonális munkaerőigényeket nagyrészt AM-könyvvel rendelkező munkavállalókkal elégítik ki. Már egymillió főre tehető az érvényes kiskönyvvel rendelkezők száma, az idei első öt hónapban mintegy száznyolcvanezer új AM-könyvet váltottak ki az alkalmi dolgozók.

Ha a cégek tulajdonosi hátterét nézzük, akkor az AM-könyvvel rendelkező dolgozókat foglalkoztató vállalkozások elsősorban a magyar tulajdonú cégek közül kerülnek ki, arányuk huszonnégy százalék. A külföldi tulajdonban lévő vállalkozásoknak csak mintegy tizenhárom százaléka foglalkoztat alkalmi munkásokat.

Jelentős különbségek vannak az egyes régiók, megyék között is: az alkalmi munkásokat elsősorban az alacsony aktivitási rátájú, azaz a viszonylag magas munkanélküliséggel rendelkező régiókban részesítik előnyben. Főként az észak-alföldi, illetve észak-magyarországi régiókra jellemző az alkalmi foglalkoztatás.

Az AM-könyv szabályait legutóbb három éve változtatta meg a kormány, elsősorban a legális foglalkoztatás növelése, a feketegazdaság visszaszorítása érdekében. Azóta a munkaügyi ellenőrzések során számos esetben azt tapasztalták, hogy az AM-könyvvel való foglalkoztatás során a cégek a közterhek befizetését szerették volna elkerülni.

A változtatások abba az irányba mutatnak majd, hogy nemzetgazdasági ágazatonként egységes, minden munkáltatóra érvényes szabályozás valósuljon meg az AM-könyvvel rendelkezők körében. A kormány például azt tervezi, hogy a munkavállalók oldaláról megszünteti a foglalkoztatás időtartamának korlátozását, a munkáltatók oldaláról azonban maradnának a megkötések. A kormány a közteherjegy megszüntetését is tervezi: helyette százalékos járulékmértéket határoznának meg a kiskönyvvel való foglalkoztatás során.

MTI

Mondja el a véleményét Ön is!

Hozzászólások - 0 hozzászólás

Szólj hozzá Te is!

Név:

Kötelező

E-mail:

Kötelező, nem jelenik meg

Hozzászólás:
Milyen nap van ma (pl: hétfő)?

Kérdezze szakértőinket!

Dr. Egerszegi TamásDr. Egerszegi Tamás

Egerszegi Ügyvédi Iroda
ügyvéd, vezető

Lukász Helga, Szombati OrsolyaLukász Helga, Szombati Orsolya

Profonte Management Akadémia
értékesítés, ügyfélkezelés

Balogh-Celebrini TivadarBalogh-Celebrini Tivadar

emtrek Kft.
cégfejlesztési konzulens, coach

Török AntalTörök Antal

iparjogvédelmi igazságügyi szakértő, mediator

Dr. Badacsonyi TamásDr. Badacsonyi Tamás

pályázati szakértő, NLC Tanácsadói Csoport Kft., ügyvezető


Online tanfolyam


Keresés

digibiz.hu
Keleti és nyugati online óriások Szófiában Keleti és nyugati online óriások Szófiában Október 26-27-án rendezték meg a WebIt Expo nevű innovációs kiállítást,...

Hírlevél

Iratkozzon fel heti hírlevelünkre!

Tudta-e Ön?

hogy 2000. és 2006. között körülbeblül 40 százalékkal növekedett a bio termékek gyártásaval foglalkozó vállalkozások száma?
Forbes Forbes Jennifer Lopez vezeti a Forbes magazin idei celeblistáját, letaszítva a trónról Lady Gagát.

Címketár

vállalkozó (322), kkv (316), agrár (269), magyar (255), fejlesztés (208), adó (205), támogatás (196), pályázat (191), pénz (183), APEH (179)

CÍMKETÁR »