Vállalkozói negyed kezdőlap

Szavazás

Twitter

Belépés

Az ellenállhatatlan webszövegek titkai

Legfrissebb

Ingyenes fogászati szűrés

Vállalkozói Világ

 

2007.11.28 10:51:00 -

Küldés e-mailben Nyomtatás Betuméret növelés Betuméret csökkentés

Magyarország a cégek temetője

Továbbra is Európa-rekorderek vagyunk bejegyzett és elszámolt cégeink számát tekintve. A csődtörvény hatályba lépésétől kezdve, 1993 januárjától 2007 szeptemberéig 850 ezer céget alapítottak hazánkban. Közülük félmillió működik, 320 ezer pedig már megszűnt.

(Valójában az ötszázezer vállalkozás kevesebb mint kétharmada működik, a többi úgynevezett alvó- vagy fantomcég.) A cégalapítás szabályainak többszöri enyhítése miatt nem várható, hogy a közeljövőben csökkenne a számuk. A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló hatályos törvény egyértelműen a felszámolásnak kedvez. A fizetési nehézségekkel küzdő cégek és hitelezőik gyorsabb és egyszerűbb megoldásként inkább a felszámolást választják, mert a csődeljárás során meg kellene egyezniük a tartozások rendezéséről, kísérletet téve a társaság talpraállítására - számol be a Napi Gazdaság.

Gyanúsan sok autófeltörés

A felszámolások több mint háromnegyede kiürült, vagyontalan cégekkel szemben indul, többségük esetében hiányosak a tevékenységüket dokumentáló papírok, sőt a cégvezető sem kerül elő.

Magyarország a cégpapírok eltűnésében is rekorder lehetne, hiszen a cégvezetők azok hiányát leggyakrabban az irodájuk és autójuk feltörésével vagy csőtöréssel(!) indokolják - állapítja meg Erdős Károly,a Felszámolók és Vagyonfelügyelők Országos Egyesületének (FOE) főtitkára. A felszámolásoknál a hitelezői megtérülés jelenleg mindössze egy-két százalékos, ha nem számítjuk a zálogjogosultak követeléseit.

Felszámolási eljárás során - amelyet az adós cég, a hitelező, a végelszámoló vagy a Cégbíróság kezdeményezhet - a bíróság által kijelölt felszámoló a cég vagyonelemeinek értékesítésével próbálja a hitelezők igényeit kielégíteni. A felszámoló díja az értékesített vagyon öt százaléka lehet, amelyből egy százalékot a felszámolók díjkiegészítési alapjába kell befizetni.

Az egyszerűsített eljárás díja háromszázezer forint; teljesen vagyontalan cég esetén a felszámoló a díjkiegészítési alapból kap százezer forintot. (A díjkiegészítési alap rendezése is évek óta elhúzódó ügy, hiszen több a kifizetés, mint a felszámolásból eredő egyszázalékos befizetés, így ennek feltöltése az államnak évi négy-ötszázmillió forintjába kerül.)

Egyre kevesebb a felszámolócég

Felszámoló az a gazdasági társaság lehet, amely szerepel a felszámolók névjegyzékében. Ide bekerülni a pénzügyminiszter által kiírt nyilvános pályázat keretében lehet - azaz lehetne. Egy kormányrendelet szerint a miniszter "a bíróságok jelzése alapján szükséges időpontban" írja ki a pályázatot, és ez az idő az első, 1992-es pályázat óta egyszer sem jött el. Így a felszámolók névjegyzékébe elméletileg be nem, csak abból kikerülni lehet. 

A listáról akkor törölnek egy céget, ha nem teljesíti a működési feltételeket, illetve ha azt a FOE, az illetékes bíróság elnöke vagy maga a cég kezdeményezi. Jelenleg 113 cég szerepel a névjegyzékben. A közelmúltban két céget töröltek a FOE kezdeményezésére: a Xemex Kft.-t (etikai vétségek, köztük hitelezők késedelmes kifizetése miatt) és az Ipolyholding Kft.-t (vagyonkimentéssel kapcsolatos büntetőeljárás miatt).

Munkatársak a Corvinusról 

A kilencvenes évek elején közel háromszáz cég vagy magánszemély foglalkozott felszámolással - akkor még nem volt semmilyen speciális feltétel. A szabályokat először 1993-ban, aztán 2006-ban szigorították: a felszámolók most kizárólag kft. és rt. formában működhetnek; felszámolással és vagyonrendezéssel foglalkozhatnak; jegyzett tőkéjük legalább ötvenmillió forint kell legyen, vagy ilyen értékű biztosítással illetve bankgaranciával kell rendelkezniük a kártérítési kötelezettségek fedezetére,  vagy jegyzett tőkéjük és biztosítékaik összege együtt el kell, hogy érje az ötvenmillió forintot.

További feltétel, hogy foglalkoztatniuk kell legalább két-két közgazdászt és jogászt, valamint egy könyvvizsgálót, 2010-től pedig már kötelező lesz alkalmazni két felszámolási és vagyonfelügyeleti szakértői képzettséggel rendelkező munkatársat is. (Ilyen képzés 2003-ban indult el a Corvinus Egyetemen.)

Forrás: Napi Gazdaság

Mondja el a véleményét Ön is!

Hozzászólások - 0 hozzászólás

Szólj hozzá Te is!

Név:

Kötelező

E-mail:

Kötelező, nem jelenik meg

Hozzászólás:
Milyen nap van ma (pl: hétfő)?

Top KH

Kérdezze szakértőinket!

Dr. Egerszegi TamásDr. Egerszegi Tamás

Egerszegi Ügyvédi Iroda
ügyvéd, vezető

Lukász Helga, Szombati OrsolyaLukász Helga, Szombati Orsolya

Profonte Management Akadémia
értékesítés, ügyfélkezelés

Kalmár ZoltánKalmár Zoltán

Iroda.hu Kft.
kereskedelmi ingatlanos szakértő,
ügyvezető igazgató

Balogh-Celebrini TivadarBalogh-Celebrini Tivadar

emtrek Kft.
cégfejlesztési konzulens, coach

Török AntalTörök Antal

iparjogvédelmi igazságügyi szakértő, mediator

Dr. Badacsonyi TamásDr. Badacsonyi Tamás

pályázati szakértő, NLC Tanácsadói Csoport Kft., ügyvezető



Online tanfolyam


Keresés

digibiz.hu
Pornó tartalmak a Coca-Cola Facebook-kampányában Pornó tartalmak a Coca-Cola Facebook-kampányában Most éppen a Coca-Colának kellett szabadkoznia egy új kampánya miatt: a Dr. Pepper...

Hírlevél

Iratkozzon fel heti hírlevelünkre!

Tudta-e Ön?

hogy a cégek leírhatják a tagdíjat költségként,s a tagdíjátvállalások összege havi 57 ezer forintig adó- és járulékmentes?
Sörkörkép Sörkörkép A német sörök 65 százaléka népszerű pilseni fajta. Megkóstoltuk az öt legjobbat.

Címketár

vállalkozó (322), kkv (316), agrár (269), magyar (255), fejlesztés (208), adó (205), támogatás (196), pályázat (191), pénz (183), APEH (179)

CÍMKETÁR »